Najnowsze wpisy, strona 4


Czy jest ktoś, komu powinno się zaufać,...
Autor: prawniczek | Kategorie: Wszytskie 
Tagi: obsługa inwestycji budowlanych   obsługa projektów  
18 kwietnia 2014, 12:40

Każda osoba, która miała styczność z budowlanymi umowami, ma świadomość, jak bardzo skomplikowane są to dokumenty. Ich sposób konstruowania może wpływać na późniejsze spory pomiędzy poszczególnymi stronami. Dlatego spore grono przedsiębiorców budowlanych w chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej zakłada konieczność korzystania z usług firm z branży doradczej. I jest to jak najbardziej słuszne założenie, bowiem różne straty poniesione z powodu błędów formalnych mogą się okazać ogromne.
Jakiego typu kryteria musi spełnić firma oferująca obsługę projektów o charakterze budowlanym? Głównie posiadać odpowiednie kompetencje w zakresie prawa cywilnego, budowlanego i obracania obiektami nieruchomościowymi. Bardzo ważne jest wcześniejsze zgromadzenie stosownych doświadczeń, zwłaszcza przy realizacji większego typu kontraktów. Przedsiębiorca powinien uzyskać konieczne wsparcie na gruncie sporządzania najróżniejszych umów, dokumentacji i opinii. Istotna może być także konieczność zastępstwa procesowego przed sądowymi jednostkami cywilnymi, gospodarczymi i administracyjnymi.

Trudności, które często spotka się w...
Autor: prawniczek | Kategorie: Wszytskie 
Tagi: budowlanka   branża budowlana  
18 kwietnia 2014, 12:36

Wielu przedsiębiorców z budowlanej branży wyraża pogląd, że największym czynnikiem ryzyka w ich branży jest błąd w budowlanej sztuce. W gruncie rzeczy jest to prawda – wytworzenie zagrożenia budowlanego jest bezpośrednio związane nie tylko z następstwami typu karnego, ale może na dodatek totalnie zrujnować reputację dobrze obracającej się na rynku firmy. Jednak przedstawiciele branży budowlanej będą się musieli liczyć w swej działalności również z innymi zagrożeniami. Coraz bardziej uciążliwy staje się problem wadliwie skonstruowanych umów prawnych o roboty budowlane, zwłaszcza w okresie ożywienia gospodarczego napędzanego dotacjami z Unii Europejskiej. Umowy często bywają nieprecyzyjne, niewłaściwie określa się ich strony, a czasami zakres jest nieprecyzyjny. Zdarza się również błędne określenie wartości wynagrodzenia. W ten sposób budowlane przedsiębiorstwa są narażone na straty pieniężne, a nawet na całkowite unieważnienie umowy. W dalszej perspektywie stracić może prestiż samej firmy. Dobrym patentem na uniknięcie tego typu problemów będzie skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy consultingowej.